Dalintis: Facebook

Naujienos

2017-09-06 19:54 Paskelbta: 17 d.

Bernardinai.lt. L. Andrikienė: Saakašvilis prieš Porošenką ir atvirkščiai: kas slepiasi užkulisiuose?

Gairė: Publikacijos apie L. Andrikienę, Darbas Lietuvoje, Darbas EP

Buvęs Gruzijos prezidentas ir buvęs Ukrainos Odesos srities administracijos vadovas Mikhaelis Saakašvilis, iki liepos 26 dienos – Ukrainos pilietis, o šiuo metu – asmuo be pilietybės, rugsėjo 10 d. bandys laimę grįždamas į Ukrainą. Jau paskelbta, kad į Ukrainą jis bandys patekti iš Lenkijos, jo facebooke paskelbtas sienos perėjimo punkto pavadinimas.

www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-09-06-saakasvilis-pries-porosenka-ir-atvirksciai-kas-slepiasi-uzkulisiuose/163504

Dr. Laima Andrikienė
Europos Parlamento narė

Buvęs Gruzijos prezidentas ir buvęs Ukrainos Odesos srities administracijos vadovas Mikhaelis Saakašvilis, iki liepos 26 dienos – Ukrainos pilietis, o šiuo metu – asmuo be pilietybės, rugsėjo 10 d. bandys laimę grįždamas į Ukrainą. Jau paskelbta, kad į Ukrainą jis bandys patekti iš Lenkijos, jo facebooke paskelbtas sienos perėjimo punkto pavadinimas.

Šis būsimas įvykis prikaustė stebėtojų dėmesį. Mat Ukrainos prezidentas Petro Porošenka liepą pasirašė dekretą, kuriuo savo buvusiam sąjungininkui de facto atėmė pilietybę. M. Saakašvilis tuo metu buvo trumpam išvykęs į JAV. Kas įvyks, kai M. Saakašvilis bandys kirsti Lenkijos-Ukrainos sieną, neaišku.

M. Saakašvilis yra spalvinga asmenybė, buvęs Gruzijos prezidentas, daug nuveikęs reformuojant posovietinę Gruziją. Prieš keletą metų atvykęs padėti karo kamuojamai Ukrainai, jis susidūrė su netikėtomis kliūtimis, bandant išrauti korupciją Ukrainoje.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad P. Porošenkos ir M. Saakašvilio tikslai ir priešai buvo ir turėtų būti tie patys. Po 2008-ųjų Rusijos agresijos prieš Gruziją nenuolaidusis, Gruzijos žemių vientisumą be kompromisų gynęs M. Saakašvilis tapo asmeniniu Kremliaus šeimininko V. Putino priešu. Tikriausiai V. Putinas panašius jausmus puoselėja ir Ukrainos prezidentui P. Porošenkai.

Būdamas Gruzijos prezidentu 2004–2013 metais, M. Saakašvilis labai daug nuveikė kovodamas su korupcija. Iki šiol sklinda beveik legendos, kaip jam pavyko korumpuotą Gruzijos policiją paversti pavyzdine institucija.

Šia M. Saakašvilio patirtimi pabandė pasinaudoti ir P. Porošenka, tapęs Ukrainos prezidentu. Nors man keistai atrodo užsieniečių skyrimas Ukrainos ministrais ar kitais aukščiausio rango pareigūnais, M. Saakašvilio paskyrimas Odesos srities gubernatoriumi 2015 m. aiškinamas tuo, jog prezidentui P. Porošenkai reikėjo žmogaus, turinčio patirtį kovojant su korupcija, tikru Ukrainą ėdančiu vėžiu. Tuo pat metu M. Saakašvilis gavo ir Ukrainos pilietybę.

Gruzijos pilietybės M. Sakašvilis neteko 2015 metais. Gruzijoje jis iki šiol kaltinamas visa puokšte tariamų nusikaltimų. Kaltinimus M. Saakašvilis neigia. Ir ne vien jis. Interpolas taip pat atsakė neigiamai į Gruzijos prašymą įtraukti M. Sakašvilį į ieškomų asmenų sąrašą. Ukraina 2015 metais atsisakė išduoti M. Saakašvilį Gruzijai, motyvuodama tuo, kad buvęs prezidentas persekiojamas dėl politinių motyvų. Iki šiol nėra ir nė vieno Gruzijos teismo sprendimo, įrodančio buvusio prezidento kaltę.

O šiais metais tapo aišku, kad M. Saakašvilis užsitraukė P. Porošenkos nemalonę. Šiuo metu jis jau nebėra Ukrainos pilietis, jo ekstradicijos jau nebestabdo jokios Ukrainos teisinės normos. Kokia juoda katė perbėgo tarp dviejų prezidentų? Kas yra viso to užkulisiuose, kieno “plaukuota ranka” bando P. Porošenkos rankomis sunaikinti M. Saakašvilį kaip politiką ir politinį lyderį? Kam tai naudinga?

Nepritariu tokiems Ukrainos valdžios veiksmams – nei pilietybės atėmimui, nei galimam M. Saakašvilio išdavimui Gruzijai. Ir M. Saakašvilis, ir P. Porošenka yra mano politinės šeimos nariai. Dar šių metų kovą visi kartu dalyvavome Valetoje (Malta) vykusiame Europos liaudies partijos lyderių susitikime.

Manyčiau, kad didesnė atsakomybė už šį absurdišką konfliktą tenka Ukrainos prezidentui. Visų pirmą, sunkiai suvokiamas nekonstitucinis sprendimas atimti pilietybę iš buvusio politinio sąjungininko, paverčiant M. Saakašvilį asmeniu be pilietybės. Ši situacija tarsi tyčia sukurta pamaloninti Kremlių ir M. Saakašvilio politinius oponentus Gruzijoje, tokius, kaip B. Ivanišvilis, didžiausias privatus “Gazpromo” akcininkas, vis dar didžiausias politinis autoritetas Gruzijoje.

Beje, M. Saakašvilis viešai apkaltino korupcija patį P. Porošenką bei jam artimus oligarchus. Šių kaltinimų niekas oficialiai nepaneigė. Matyt, nematė reikalo. O reikėtų, nes ES vienu balsu tvirtina, jog reformoms Ukrainai labiausiai trukdo korupcija. Tačiau grįžkime prie M. Saakašvilio veiklos Ukrainoje ir pabandykime atsekti kelią, atvedusį į Saakašvilio – Porošenkos konfliktą.

2016 m. lapkričio mėnesį M. Saakašvilis atsistatydino iš Odesos srities administracijos vadovo pareigų, viešai pareikšdamas, jog pats P. Porošenka remia „korumpuotus Odesos srities klanus“. P. Porošenka priėmė M. Saakašvilio atsistatydinimą iš gubernatoriaus posto, be to, atleido jį iš savo paties visuomeninio patarėjo pareigų. Tačiau tai nesustabdė buvusio Gruzijos prezidento. Jis įkūrė „Naujų jėgų“ partiją, kurios tikslas – dalyvauti parlamento rinkimuose. Kai kurių sociologinių apklausų duomenimis, jau 2017 m. balandį naujasis darinys turėjo apie 18 proc. rinkėjų paramą.

Vargu, ar tai sužavėjo P. Porošenką. Tačiau tik Ukrainos piliečiai gali vadovauti politinėms partijoms bei būti renkami į parlamentą. Todėl daug apžvalgininkų pilietybės atėmimą iš M. Saakašvilio vertina kaip P. Porošenkos žingsnį lengva ranka atsikratyti politinio konkurento.

Jei taip yra iš tiesų, įrodinėti, kad Ukraina tebėra teisinė valstybė, bus sunku. O tai jau kelia rimtą susirūpinimą ne tik Ukrainoje, bet ir Europos Sąjungoje, nuoširdžiai remiančioje Ukrainą. Buvęs Švedijos premjeras ir P. Porošenkos patarėjas Carl’as Bildt’as pareiškė, kad pilietybės atėmimas iš politinių oponentų prieštarauja bet kokiems civilizuotiems, visuotinai pripažįstamiems demokratijos principams.

Baigdama pastebėsiu: prezidentas P. Porošenka dar turi laiko sprendimams ir gali leisti M. Saakašviliui kreiptis į teismą Ukrainoje ir užginčyti prezidento dekretą. Dar yra laiko, tiesa, nedaug, nesutarimus išsiaiškinti civilizuotai.

Ir vis tik apmaudu. Jeigu kas nors ir laimi šioje situacijoje, tai be abejonės yra Kremlius, kuris, manau, jau dabar trina rankas, stebėdamas dviejų lyderių, buvusių sąjungininkų konfliktą.

Dr. Laima Andrikienė, Europos Parlamento narė


Komentarai

Rašyti komentarą

* - privalomas laukas

*

CAPTCHA paveikslėlis dėl šlamšto prevencijos
Jei neperskaitote žodžio, spauskite čia.
*
*
Arūnas, 08-09-17 13:40:
Skaudu girdėti, kad buvę bendražygiai nebesutaria. Įtarimai, kad prezidentas P. Porošenka iš M. Saakašvilio atėmė pilietybę siekdamas pašalinti konkurentą kenkia Ukrainos prezidentui ir Ukrainos demokratizacijai. Tai džiaugsmas kremliui, bet liūdesys demokratinei Europai.

Tikrai geras straipsnis, 07-09-17 23:30:
Įdomus, įžvalgus straipsnis. Situacija, iš tiesų, absurdiška. Išmintį, protą, siekiant nedaryti džiaugsmo Rusijai ir galvojant apie Europos Sąjungos paramą, apie Ukrainos ateitį, turėtų demonstruoti Ukrainos prezidentas P. Porošenka.

Zenutė, 07-09-17 23:08:
Perskaičius Jūsų mintis, nenustebau. TIKRĄ TIESĄ RAŠOTE. Visą aneksijos laikotarpį neapleido nuojauta, kad Ukrainą valdo korupcija, o ne tauta. Tikiu, kad visi milijonai nesunaikins Ukrainos tautos, bet labai apmaudu dėl Lietuvos ir kitų naivuolių, ar sąmoningo tokio požiūrio Ukrainos vadovybei- jos prezidentui. Dėkoju, kad aš ne viena taip blogai jaučiuosi, matant Porošenkos ir kitų jo"draugelių" elgesį. Tepadeda Dievas tiesos sakymui.

Įtampa auga, 07-09-17 22:18:
Rugsėjo 5 d. paskelbta, kad Gruzija dar kartą pareikalavo Ukrainos areštuoti M. Saakašvilį ir išduoti jį Gruzijai. Rugsėjo 6 d. Saakašvilis lankėsi Europos Parlamente Briuselyje, susitiko su daugeliu europarlamentarų. Pastebimai daugėja tų, kuriems Saakašvilis yra nepatogus ir kenkia, kurie mielai įkištų jį į belangę ar kitaip susidorotų: tai ir Kremlius, ir Ukrainos oligarchai, lobstantys iš karo, ir Saakašvilio oponentai Gruzijoje, pirmiausia tie, kurie artimi Kremliui ir šoka pagal V. Putino dūdelę. Europa ir JAV stebi: pasiduos P. Porošenka spaudimui ar ne. Ant kortos pastatyta daug daugiau nei tik M. Saakašvilio likimas. Dėkui už straipsnį, jis labai reikalingas.

Laima Andrikienė Twitter

Bernardinai.lt QUO VADIS, EUROPA? Keturi klausimai Europos Parlamento narei Laimai Andrikienei. 2017 09 22

Gruzijos 1TV: Reportažai iš EP apie rekomendacijas dėl Rytų partnerystės politikos.
 L. Andrikienė. 2017 09 18

L. Andrikienės sveikinimas Vilniaus r. Paberžės "Verdenės" gimnazijai. 2017 09 15

L. Andrikienė - Apie Europos Komisijos Pirmininko J.-C. Junckerio pranešimą dėl ES padėties. 2017 09 13

L. Andrikienė - Apie Europos Komisijos Pirmininko J.-C. Junckerio pranešimą dėl ES padėties. 2017 09 13

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba apie padėtį Venesueloje. 2017 09 12

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba apie Turkijos ir Europos Sąjungos santykius. 2017 09 12

L. Andrikienė: Ko tikiuosi iš EK pirmininko J.-C. Juncker'io metinio pranešimo, 2017 09 09

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba diskusijoje apie Europos darnaus vystymosi fondą,
2017 07 05

Laima Andrikienė apie Estijos pirmininkavimą ES Tarybai radijo stoties FM99 laidoje, 2017 07 05

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba apie ES ir Kubos santykius. 2017 07 04

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba apie ES strategiją dėl Sirijos. 2017 05 16

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba diskusijoje dėl krikščionių persekiojimo pasaulyje.
2017 05 16

Laima Andrikienė apie ES-Rusijos santykius. LETA, 2017 04 04

Laima Andrikienė apie ES vienybę. LETA, 2017 04 04

Laima Andrikienė apie Brexit'ą. LETA, 2017 04 04

Laima Andrikienė apie Kinijos Šilko kelio – Ekonominio diržo strategiją. LETA, 2017 04 04

L. Andrikienė apie antrąjį Transatlantinį forumą už vertybes. Briuselis, 2017 04 12 

Lietuvos balsas Europoje. Laima Andrikienė – Žinių radijo laidoje "Lyderio dilema". 2017 04 18
 

15min.lt video konferencijoje – Laima Andrikienė. 2017 03 20
 

15min.lt video konferencijoje – EP narė Laima Andrikienė. 2017 02 17
 

Mūsų biblioteka

Skaitykite čia, mūsų bibliotekoje:

VERTYBĖS IR POLITIKA II.
KRIKŠČIONIŠKOSIOS EUROPOS ŠAKNYS
(2014)

"Vertybės ir politika"

VERTYBĖS IR POLITIKA
(2008)

VALUES AND POLITICS
(2008)

Šv. Jokūbo kelio šviesa

ŠV. JOKŪBO KELIO ŠVIESA / THE LIGHT OF ST. JAMES WAY
(2012, 2013, 2014)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': I dalis - Signatarė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
I dalis - SIGNATARĖ
(2008)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': II dalis - Ministrė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
II dalis - MINISTRĖ
(2008)

„AŠ, LAIMA ANDRIKIENĖ, PRISIEKIU...'' III dalis – Europarlamentarė

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu..."
III dalis – EUROPARLAMENTARĖ
(2009)

Ankstesnė svetainės versija

Informaciją apie L.Andrikienės veiklą 2004-2008 m. rasite čia.