Dalintis: Facebook

Naujienos

2017-05-02 14:45 Paskelbta: 260 d.

"Klaipėda". L. Andrikienė: Populistai - be pasitikėjimo

Gairė: Darbas Lietuvoje, Straipsniai, Pasisakymai

Kaip vertinate pirmojo prezidento rinkimų turo Prancūzijoje rezultatus? Daug kas pirmajame ture prognozavo Jūsų kolegės Europos Parlamente, Prancūzijos nacionalinio fronto lyderės pranašumą, tačiau pirmauja politikos naujokas E. Macronas. 

L. Andrikienė: Tiesa, rinkimų kampanijos metu M. Le Pen ilgokai pirmavo nuomonių apklausose, tačiau artėjant balsavimo dienai jos pranašumo nebeliko, į reitingų lentelės viršų iškopė E. Macronas. Vertinant tai nereikia pamiršti, kad tik praėjusių metų rudenį E. Macronas subūrė judejimą En marche! ir su juo pasiryžo eiti į rinkimus, taigi, E. Macrono tiesiog nebuvo nei Prancūzijos politinėje padangėje, nei apklausose. Per trumpą laiką šis jaunas liberalių pažiūrų investicijų specialistas, vos vienerius metus dirbęs ekonomikos ir pramonės ministru, sugebėjo įgyti milžinišką prancūzų pasitikėjimą, į prezidento rinkimų paraštes nustumdamas tradicinių - respublikonų, socialistų ir kitų - kandidatus ir politines platformas. 

Džiaugiuosi E. Macrono pranašumu prieš Le Pen pirmajame ture, nes tikrai nenorėjau ir nenoriu, kad V. Putino protežė taptų Prancūzijos prezidente. Tai būtų blogai ir Prancūzijai, ir Europos Sąjungai, ir Lietuvai. 

Nepaisant tebesitęsiančios rinkiminės kampanijos Prancūzijoje, Le Pen žino, jog prezidento rinkimus ji jau pralaimėjo. Jos vadovaujamas Nacionalinis frontas bandys atsigriebti per birželio mėnesį vyksiančius rinkimus į parlamentą, kad galėtų dalyvauti formuojant vyriausybę ir tokiu būdu siekti savo tikslų. Mano vertinimu, ir tuos rinkimus radikalai pralaimės: jiems jau nepavyks pasiekti bent kiek ryškesnio proveržio. Po parlamento rinkimų jie gali turėti daugiau vietų parlamente nei dabar (Senate tėra du Nacionalinio fronto atstovai), bet nei daugumos, nei ryškesnės įtakos priimant lemtingus sprendimus neturės. 

Dažna nuomonė, kad žmonės šiapus ir anapus Atlanto išsako protesto balsus, renkasi populistus ir radikalus, o ne tradicinėms ideologijoms - konservatizmui, krikščioniškajai demokratijai, socialdemokratijai ar liberalizmui -  atstovaujančių partijų atstovus. Ar sutinkate su šia nuomone? 

L. Andrikienė: Ne, nesutinku. Gyvenimas rodo, kad Europos Sąjungoje populistai, nors jų balsai girdimi, nesulaukia daugumos pasitikėjimo. Praėjusių metų pabaigoje vykę prezidento rinkimai Austrijoje, šių metų parlamento rinkimai Nyderlanduose pademonstravo, kad pasirinkimas buvo aiškus - už proeuropietiškas, nuosaikias politines jėgas. Manau, kad prancūzams užteks sveikos nuovokos nebalsuoti už radikalę, Frexit’u grasinančią kandidatę. Bent jau prezidento rinkimų pirmojo turo rezultatai patvirtina šią tiesą. 

Jei Europoje viršų paimtų radikalai, nacionalistai, populistai, Europa neturėtų tikėtis nieko gero. Rusijos grėsmė bei įtaka sustiprėtų, karo pavojus išaugtų. Ar mes to norime? Manau, nė vienam sveiko proto žmogui tokios perspektyvos nėra patrauklios.

Europos Sąjunga ieško ateities modelio. Kokius prognozuojate ES ateities scenarijus ir Lietuvą juose?

L. Andrikienė: Europos Sąjunga yra gyvas, augantis darinys. Tai, kad mums reikia kitokios Europos Sąjungos - akivaizdu visiems, klausimas - kokios? Keturi - penki ateities scenarijai jau yra paskelbti ir svarstomi. Scenarijai, pradedant status quo, dabartinės padėties išsaugojimu, apsieinant be rimtesnių reformų, iki daug gilesnės integracijos, federacijos varianto. Tarp tų scenarijų - ir „kelių greičių” Europos scenarijus. Aš manau, kad ir visai ES, ir Lietuvai konkrečiai jis galėtų būti naudingas. Mes negalime toliau trypčioti vietoje, tik keisdami sprendimų priėmimo mechanizmus, nes tokia Europos Sąjunga primena milžiną molinėmis kojomis. Beje, ir iki šiol ES buvo pati tikriausia „kelių greičių” Europa: ne visos ES valstybės narės yra eurozonoje, ne visos priklauso Šengeno zonai (Šengeno zonai nepriklauso Airija ir Jungtinė Karalystė, o Bulgarija ir Rumunija turi kandidačių statusą). 

Pastaruoju metu padarytas dar vienas žingsnis „kelių greičių” Europos kryptimi: 16 ES valstybių narių, tarp jų ir Lietuva, pritarė sprendimui įkurti ES prokuratūrą. ES prokuroro postą buvo numatyta įkurta Lisabonos sutartimi dar 2009 metais, 2013 m. Europos Komisija oficialiai pasiūlė atitinkamą teisės aktą, tačiau iki šiol šis klausimas ES Taryboje, kur posėdžiauja ES valstybės narės, buvo „užšaldytas”. 

Žmonės kaltina Briuselį dėl neveiklumo, nesuvokdami, kad problemos yra šalyse narėse, o ES institucijos Briuselyje, stengdamosi nepakenkti bendram reikalui ir konkrečiai kuriai nors šaliai, priverstos trypčioti vietoje ir atidėlioti visai ES reikalingų sprendimų priėmimą. 

Kalbant apie Lietuvą, mūsų šalis turi tik vieną ateities scenarijų – narystę ES ir NATO. Kitų scenarijų nėra arba jie reiškia grįžimą į Rusijos glėbį.


Komentarai

Šio įrašo komentavimas yra uždarytas
Klick, 07-05-17 11:08:
Kai kas Lietuvoje svaigsta neva ES – jau beveik federacija arba kad į tai intensyviai judama. Teisingai sako Laima: apie kokią federaciją galima kalbėti, kai į bendrą piniginę sudedama vos po vieną procentą bendrųjų nacionalinių pajamų ir net ir dėl to tenka ilgai ginčytis, nes ir toks indėlis laikomas per dideliu?! Štai Prezidentas V. Adamkus pareiškė, kad jam federacijos variantas nepriimtinas, nes Lietuva prarastų kalbą, tradicijas ir kultūrą. Gal galėtų kas nors Prezidentui paaiškinti, kad čia kalbama ne apie JAV modelį, ne apie JEV - Jungtines Europos Valstijas, bet apie Europos Sąjungą, kur niekas nenorėjo ir nenori prarasti savasties – nei vokietis, nei prancūzas, nei italas, nei lenkas, nei lietuvis. Visiems brangi kalba, kultūra, tradicijos, visi jas gina, saugo ir puoselėja. Mes – ne Amerika, kur jie visi – imigrantai arba imigrantų palikuonys su visomis to pasekmėmis kalbai, kultūrai ir tradicijoms.

Deividas, 06-05-17 20:05:
Pasisakau už kelių greičių ES, bet ar tai neskatins socialinės nelygybės? Vieni turi judėti greičiau ir progresyviau, nėra kada laukti ir trypčioti vietoje. Mes esame perspektyvūs, bet ar sugebėsime žingsniuoti koja kojon su Prancūzija ir Vokietija?

Modestas, 03-05-17 21:40:
Dėl Prancuzijos rinkimų asmeniškai man kyla daug klausimų... Aišku, tikrai gerai, jog visi prognozuoja Macrono pergalę. Bet pagalvokite, prezidento postas jaunam ir naujam politikoje, ar tik nestovi už nugaros didieji verslo mochikanai? Ar nereikės visą kadenciją tarnauti ne rinkėjams, o rėmėjams?

Vidas, 03-05-17 13:58:
Pasisakau tik už kelių greičių Europos Sąjungą. Tikrai nėra ko laukti atsilikėlių, o populistai anksčiau ar vėliau atsitokės nuo savo dabartinės demagogijos.

Lukas, 03-05-17 11:00:
Panašu, kad europiečiai pradeda nusivilti populizmu. Brexit ir ypač Trumpo elgesys neįkvepia, o greičiau priešingai. Tačiau stebuklų nebus- populizmo šmėkla dar kurį laiką klaidžios po pasaulį.

Laima Andrikienė Twitter

Laimos Andrikienės sveikinimas – Kalėdos 2017

EP narės L. Andrikienės kalba debatuose dėl žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės principų pažeidimo atvejų: Kambodžos opozicijos draudimas. 2017 12 14

EP narės L. Andrikienės kalba debatuose dėl žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės principų pažeidimo atvejų: Žodžio laisvė Vietname. 2017 12 14

EP narės L. Andrikienės kalba debatuose dėl susitarimo su Iranu dėl branduolinės programos. 2017 12 12

EP narės L. Andrikienės kalba debatuose dėl Europos užsienio, saugumo ir gynybos politikos. 2017 12 12

EP narės L. Andrikienės kalba debatuose dėl padėties Afganistane. 2017 12 12

EP narės L. Andrikienės kalba debatuose dėl ES ir Kazachstano partnerystės susitarimo. 2017 12 11

Diskusija "Dėl Europos ateities" Telšiuose, dalyvaujant Telšių vyskupui Kęstučiui Kėvalui ir Europos Parlamento narei dr. Laimai Andrikienei. 2017 12 08

Jaunųjų Šv. Jokūbo kelio ambasadorių viešnagė Europos Parlamente: Laima Andrikienė ir Donatas Chanko. 2017 11 29

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto “Prekybos politikos dienos” klausymuose Briuselyje. 2017 11 22

EP rinkimų stebėjimo misijos Kirgizijoje vadovės L. Andrikienės ataskaita EP Užsienio reikalų komitete. 2017 11 20

L. Andrikienės interviu EPP.tv apie EP rekomendacijas Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimui. 2017 11 16

EP narės L. Andrikienės kalba debatuose dėl Rytų partnerystės 2017 m. lapkričio mėn. aukščiausiojo lygio susitikimo. 2017 11 14

EP narės L. Andrikienės kalba debatuose dėl Daugiašalių derybų padėties rengiantis 11-ajai PPO ministrų konferencijai. 2017 11 14

L. Andrikienės interviu Open Media Hub apie EP rekomendacijas ES ir Rytų partnerystės valstybių vadovų susitikimui ir apie ES Rytų partnerystės politiką. 2017 10 18

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba diskusijoje dėl prekybos su Australija ir Naująja Zelandija. 2017 10 25

L.Andrikienė info.tv apie Katalonijos nepriklausomybės siekį. 2017 10 10

L.Andrikienė iš EP Briuselyje: Ko tikiuosi iš artėjančio ES˗Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimo. 2017 10 10


Radijas A2. L. Andrikienės interviu apie aktualius Lietuvos vidaus politikos klausimus bei svarbiausias užsienio politikos problemas. 2017 10 06

Iš Europos Parlamento Strasbūre: Laima Andrikienė apie Kataloniją. 2017 10 04

Iš Europos Parlamento Strasbūre: Laima Andrikienė apie Vokietijos susivienijimo svarbą ir lyderystę. 2017 10 03

Mūsų biblioteka

Skaitykite čia, mūsų bibliotekoje:

VERTYBĖS IR POLITIKA II.
KRIKŠČIONIŠKOSIOS EUROPOS ŠAKNYS
(2014)

"Vertybės ir politika"

VERTYBĖS IR POLITIKA
(2008)

VALUES AND POLITICS
(2008)

Šv. Jokūbo kelio šviesa

ŠV. JOKŪBO KELIO ŠVIESA / THE LIGHT OF ST. JAMES WAY
(2012, 2013, 2014)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': I dalis - Signatarė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
I dalis - SIGNATARĖ
(2008)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': II dalis - Ministrė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
II dalis - MINISTRĖ
(2008)

„AŠ, LAIMA ANDRIKIENĖ, PRISIEKIU...'' III dalis – Europarlamentarė

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu..."
III dalis – EUROPARLAMENTARĖ
(2009)

Ankstesnė svetainės versija

Informaciją apie L.Andrikienės veiklą 2004-2008 m. rasite čia.