Dalintis: Facebook

Naujienos

2017-04-18 09:26 Paskelbta: 6 d.

V. Kilpys. Apie (ne)piligriminę kelionę į Europos Parlamentą

Gairė: Svečiai

Tokia pradžia

Ankstyvą balandžio 2-osios rytą Lietuvos sieną kirto eilinis autobusas, pilnas neeilinių žmonių. Trys dešimtys keliauninkų europarlamentarės dr. Laimos Andrikienės kvietimu patraukė Europos Parlamento (EP) link į Strasbūrą. Grupės branduolį sudarė Vilniaus šv. Juozapo (Pilaitės) parapijiečiai, vadovaujami parapijos klebono kun. Ričardo Doveikos. Drauge vyko Kauno, Žiežmarių bei Prienų žmonės, kuriems „ne vis vien“.

Grupės gidė Jolita neslėpė džiaugsmo turėsianti galimybę bendrauti ir dalintis žiniomis su išskirtine kompanija. „Man tai nėra pirmas kartas, kai į EP vykstu su europarlamentarų kviestais žmonėmis, todėl turiu puikią progą palyginti, kas ir ką pakviečia. EP narės L. Andrikienės kvietimu vykstantys žmonės visada yra smalsūs, „šviesūs“ ir malonūs“, — sakė jau penkioliktus metus grupes lydinti gidė.

„Ar būna kitokių?“, — nevalingai išsprūsta klausimas. Moteris išsisuka nuo tiesioginio atsakymo pasakydama tik tiek, kad būna visko. Ką gi, susirinko darni ir smagi kompanija, ir prieš akis — keturi Viduramžių dvasios persismelkę Europos miestai.

Viduramžių takais

Vykstantieji į EP neslėpė nekantrumo: jų laukė Žemutinės Silezijos sostinė Vroclavas, „auksinė“ Praha, muziejus po atviru dangumi Niurnbergas, „vokiškąja Roma“ tituluojamas Bambergas ir, savaime suprantama, Strasbūras. Kiekvienas iš jų vertas atskiro straipsnio ar net visos knygos, todėl dauguma kelionės metu sau garsiai žadėjo, kad tai ne paskutinis sykis, kai kojos žengia riterių arklių kanopas menančiais miestų grindiniais. „Reiks grįžt“, — toks lakoniškas pažadas skambėjo ne kartą.

Bandyti aprašyti Prahą — bergždžias reikalas. Kaip ir ją patirti per kelias valandas. Gidė Jolita sumaniai parinko ne pačius „turistiškiausius“ maršrutus, kurie veikiau atskleidė šiame mieste sklandančią nuotaiką nei istorijos peripetijas ir faktų brūzgynus. Tarkim, kad ir į pasaulinę meno istoriją įėję „Prahos kūdikiai“, sukurti kontroversiškojo čekų menininko David Černy, prie kurių noriai fotografavosi vykstantieji į EP.

Plaukimas per Strasbūrą tekančia Ilio upe visuomet sukelia daug emocijų. Pirklių namai, Mažoji Prancūzija, įstabūs šliuzai ir dar daug kitų objektų privertė aikčioti ne vieną. Tuo tarp Bambergas tapo nemenku atradimu daugeliui. Romaninė šv. Petro ir Jurgio katedra, Altenburgo tvirtovė, net dvi rotušės, romaninės Šv. Mykolo ir šv. Jokūbo bažnyčios, barokinė šv. Martyno bažnyčia — tik per 50 000 gyventojų turinčiam miesteliui mūsų mastais yra tikrai per daug. „Reiks grįžt“, ne kitaip.

Susitikimas su europarlamentare

Pirmasis susitikimas su Europos Parlamentu įvyko iš karto tik priartėjus prie pastato. Prancūzijos architektų dirbtuvių „AS.Architekture-Studio“ suprojektuotas EP pastatas simbolizuoja nepastatytą biblinį Babelio bokštą, todėl tarp keliautojų iš Lietuvos prasidėjo diskusijos apie galimybes šį biblinį bokštą atkurti iš naujo.

Ar ES yra tam tinkama sąjunga? Galbūt tai apskritai nepasiekiama užduotis? Ir kiek Dievas įtakoja šiuos procesus? Kun. R. Doveika bėrė Šv.Rašto pavyzdžius ir daugeliui dingojosi, kad kelionė į bene pagrindinę europinę instituciją turi didelį piligriminį pagrindą. Nes, kai pagalvoji, visa Europa stovi ant krikščionybės pamatų...

Atvykusieji turėjo galimybę stebėti debatus ir balsavimą dėl itin svarbių EP sprendimų, susijusių su Brexit, taip pat bendravo su Lietuvos atstove L. Andrikiene. „Gyvename neramiame pasaulyje, — sakė europarlamentarė, — ES sienos nėra saugios, todėl būtina stiprinti gynybinius pajėgumus, juos derinti tarpusavyje“. Sulaukta klausimų apie imigraciją, sankcijas Rusijai, nemažai diskutuota dėl vis labiau aiškėjančio „dviejų greičių“ Europos scenarijaus.

Vakare keliauninkai dr. L. Andrikienės buvo pakviesti į Strasbūro katedros aikštėje įsikūrusį restoraną, kur diskusijos tęsėsi iki išnaktų. Apdovanota itin išvaizdžiomis Vilnijos krašto verbomis europarlamentarė neslėpė susižavėjimo: „Šie meno kūriniai puoš mano ofisą Briuselyje. Kad visi žinotų, jog čia dirba žmonės, kurie myli Lietuvą ir yra pasiryžę ginti jos interesus.

Kitą dieną autobusui matuojant kilometrus Vokietijos autostradose, „piligrimiškos“ diskusijos atsinaujino: teko detaliau pasiaiškinti paskaitą EP skaičiusios Ringailės Razauskienės iš Vizitų ir Seminarų padalinio nenoro ar nežinojimo priežastis dėl tikrosios ES simbolikos prasmės. „Kai jums kas nors pradės pasakoti, kad vėliavos mėlis simbolizuoja gilų skandinavišką dangų, o 12 žvaigždžių yra kažkoks iš piršto laužtas tobulas skaičius, galite drąsiai sakyti, kad pasakotojui trūksta išprusimo. Tai Švč. Mergelės Marijos simbolika, kurią įprasmino vėliavos kūrėjas prancūzas Arsène Heitz“, — reziumavo vienas iš „naujųjų piligrimų“.

Įdomioji statistika

Šiuolaikinės technologijos daugelį lydi kiekviename žingsnyje. Grupės jaunuomenė — Neringa Orlaitė ir Aurelija Simutytė — savo mobiliuosiuose buvo įsidiegusios programėles, kurios matavo kasdien nueitų žingsnių skaičių.

Paskaičiuota, kad vidutiniškai per dieną keliauninkas nueidavo apie 10 km. Matuojant žingsniais gaudavosi gana apvalus 15 000 skaičius. Daugiausiai buvo vaikščiota lankantis Niurnberge, kur sukarta 11400 m ir nupėdinti 16286 žingsniai. Toliau seka Strasbūras.

Nuo bažnyčios iki bažnyčios, nuo pilies iki muziejaus, nepamirštant užsukti į naująjį Babelio bokštą, kuris — lieka viltis — vis vien kada nors bus pastatytas.

 


Komentarai

Rašyti komentarą

* - privalomas laukas

*

CAPTCHA paveikslėlis dėl šlamšto prevencijos
Jei neperskaitote žodžio, spauskite čia.
*
*
Mantas, 19-04-17 13:07:
Smagu, kad vyksta tokie susitikimai, kad žmonės gali iš arčiau pažinti Europarlamentą.

Modestas, 18-04-17 20:39:
Jūsų dovanotos ir organizuotos kelionės yra tikra sielos atgaiva ir intelektinio bagažo pasikrovimas. Pats dalyvavau tokioje atrakcijoje - nuostabu. Puikūs vaizdai, smagi kompanija, žinios, įspūdžiai ir galiausiai pamatai Europos Parlamentą iš vidaus. Svajonė.... :)

Laima Andrikienė Twitter

L. Andrikienė apie antrąjį Transatlantinį forumą už vertybes. Briuselis, 2017 04 12 

Lietuvos balsas Europoje. Laima Andrikienė – Žinių radijo laidoje "Lyderio dilema". 2017 04 18
 

15min.lt video konferencijoje – Laima Andrikienė. 2017 03 20
 

15min.lt video konferencijoje – EP narė Laima Andrikienė. 2017 02 17
 

L. Andrikienė – DELFI TV video konferencijoje. 2016 12 20

Tarptautinę žmogaus teisių dieną dr. Laima Andrikienė LTV laidoje "Labas rytas, Lietuva". 2016 12 10

Mūsų biblioteka

Skaitykite čia, mūsų bibliotekoje:

VERTYBĖS IR POLITIKA II.
KRIKŠČIONIŠKOSIOS EUROPOS ŠAKNYS
(2014)

"Vertybės ir politika"

VERTYBĖS IR POLITIKA
(2008)

VALUES AND POLITICS
(2008)

Šv. Jokūbo kelio šviesa

ŠV. JOKŪBO KELIO ŠVIESA / THE LIGHT OF ST. JAMES WAY
(2012, 2013, 2014)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': I dalis - Signatarė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
I dalis - SIGNATARĖ
(2008)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': II dalis - Ministrė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
II dalis - MINISTRĖ
(2008)

„AŠ, LAIMA ANDRIKIENĖ, PRISIEKIU...'' III dalis – Europarlamentarė

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu..."
III dalis – EUROPARLAMENTARĖ
(2009)

Ankstesnė svetainės versija

Informaciją apie L.Andrikienės veiklą 2004-2008 m. rasite čia.